Archive for the ‘HABER’ Category

 

 

 

 

 

BUDAK kulübü olarak, artık tarihi bir değer kazanan Latif Osman Çıkıgil Anma Tırmanışlarının bu yıl 23. sünü gerçekleştirdik.

02-04 Kasım 2019 tarihinde yapılan bu anma tırmanışına çeşitli kulüplerden 67 dağcı katıldı. Uludağ Oteller bölgesinden başlayan faaliyetin uzun etabında 20 dağcıyla Keles Kocayayla geçişi yapıldı.

Türk dağcılığının kurumsallaşması yolunda büyük emekleri olan ve 1936 yılında kurulan Dağcılık ve Kış Sporları Federasyonu ile 1966 yılında kurulan Türkiye Dağcılık Federasyonu’nun ilk başkanlıklarını yapmış olan merhum Latif Osman Çıkıgil’in dağcılık tarihimizdeki müstesna yerine ve anısına sahip çıkarak, 23. LOÇ Anma Tırmanışında yer alan, başta Alaattin KARACA başkanımız ve Yusuf BİLTEKİN hocamız olmak üzere, Hakan Coşkun Nurhak Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü, Bandırma Dağcılık ve Arama Kurtarma Kulübü, İda Dağcılık Arama ve Kurtarma İhtisas Kulübü, Nilüfer Doğa Sporları, Todosk Doğa Sporları Kulübü, Kayseri Sahabiye Spor Kulübü, Şanlıurfa Dağcılık ve Doğa Sporları İhtisas Kulübü, Yıldırım Belediyesi Spor Kulübü, Sınır Tanımayan Dağcılar Spor Kulübü, Koza Dağcılık Kültür ve Sanat Kulübü ile bireysel olarak katılan tüm dağcı dostlarımıza sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz. 

Albüm için tıklayınız

 

 

 

 

 

Cumhuriyetimizin 96. yılını Uludağ Büyük Zirvede kutladık. Bu cumhuriyeti bizlere armağan eden büyük önder Mustafa Kemel Atatürk ve O’nun aziz silah arkadaşlarını bir kez daha saygı ve sevgiyle andık.

Albüm için tıklayınız.

 

 

 

 

 

Hasan Aptioğlu, Bilal Levent Ertaş ve Sait Domaniç’ den oluşan ekibimiz, 19-20 Ekim 2019 tarihinde, Bolkar Dağları Aydos (3430 m) zirvesi tırmanışını başarıyla gerçekleştirdiler.

 

Albüm için tıklayınız.

   

23.Latif Osman ÇIKIGİL (LOÇ) ANMA TIRMANIŞI

ULUDAĞ OTELLER-KELES KOCAYAYLA GEÇİŞİ

02-04 Kasım 2019

 

PROGRAM

02 Kasım        08:30 Kent Meydanı’nda toplanma

09:00 Uludağ’ a hareket

Otellerden Kilimli Göl’e yürüyüş ve kamp (5-6 saat)

03 Kasım        Zirvede anma töreni. Küçükboğazova’da kamp (7-8 saat)

                        Törenden sonra isteyenlerin Otellere geri dönüşü, araçlarla Bursa’ya iniş ve yemek ikramı

04 Kasım        Keles Kocayayla’ya yürüyüş (5-6 saat) Araçlarla Bursa’ya dönüş ve yemek ikramı

 

  • Kasım ayında Uludağ’ da kış koşulları etkin olabilmektedir. Katılımcıların uygun kamp, kişisel ve teknik malzeme donanımına sahip olmaları gereklidir.
  • Kazma ve kramponun gerekli olup olmadığı bildirilecektir.
  • Etkinlik esnasında koşullara bağlı olarak program değişikliği yapılabilir.
  • Faaliyete katılabilmek için en geç 30 Ekim 2019 akşamına kadar kayıt yaptırılması zorunludur.

 

İletişim:   0 554 890 00 87                             

 

 

 

 

 

Yusuf Biltekin arkadaşımızın başlattığı “Dağlarda Temizlik Zamanı” kampanyasına, Bursa Dağcılık ve Doğa Sporları İhtisas Kulübü (BUDAK) ve Çevrem Derneği, Osmangazi Belediyesinin desteğiyle, 13 Ekim Pazar günü Uludağ Çobankaya ve Küçük Zirve bölgelerinde çöp toplama etkinliği ile katıldılar.

Bu etkinlik, doğal alanların uğradığı tahribat ve kirliliğe karşı toplumun dikkatini çekmek, doğa ve çevreyi koruma  anlayışına katkı sağlamak, ilgili kurum ve kuruluşlara da, görev ve sorumluluklarını gereken önem ve duyarlılıkla yerine getirmelerine çağrı amacıyla düzenlendi.

Doğaya karşı duyarlı diğer katılımcılarla birlikte 23 kişiden oluşan bir ekiple, Uludağ’ın gözde piknik ve kamp alanı olan Çobankaya ile Küçük Zirve’deki kulübe ve çevresinden birkaç saatte onlarca torba dolusu çöp toplandı. Ancak, aşırı ölçüde kirliliğe uğramış bölgenin, sınırlı bir etkinlikle tamamen temizlenmesi mümkün olamadı.

Bu bölgede olduğu gibi, genel olarak piknik alanlarında çöplerin doğaya atılarak, saçılarak bırakılması, uyarı levhalarına karşın, yan yana oluşturulmuş ocaklarda yakılan ateşlerle kapkara olmuş zemin görüntüleri içler acısı bir hal almıştır artık.

Böyle bir tablo karşısında ilgili kurumların, yalnızca çöp bidonlarındaki çöpleri toplamakla yetinmelerinin, doğal alanların korunması ve kirliliğin önlenmesi için yeterli olamayacağı çok açıktır.

Sorunun çözümü için, bir toplumda en başta çevre bilincinin oluşması gereklidir. Ana okulundan itibaren başlayacak bir eğitim süreciyle gelecek kuşaklar için bu sağlanabilir. Ama bugün için acilen ve özellikle bütün piknik alanlarında gerekli kontrol, denetim ve cezai yaptırımları içeren önlemlerin, etkin bir şekilde uygulamaya konulmasının şart olduğu ortadadır.  

Albüm için tıklayınız.

 

 

 

 

 

 

 

23-24 Şubat 2019 tarihinde düzenlemiş olduğumuz Hasan Dağı Kış Tırmanışı başarıyla tamamlandı. Kamp yerinden 03:45’de tırmanışa başlayan yedi kişilik ekipten dört arkadaşımız 09:00’da zirve tırmanışını gerçekleştirdiler.

 
Albüm için tıklayınız.

 

 

 

 

 

23 Aralık 2018 tarihinde yeni üyelerimiz ve düzenlediğimiz dağcılık eğitimine katılanlarla birlikte 30 kişilik ekibimizle Uludağ K.Zirve kış tırmanışını gerçekleştirdik.   

Albüm için tıklayınız.

 

 

 

 

03-07 Kasım 2018 tarihinde düzenlemiş olduğumuz Latif Osman Çıkıgil Anma Tırmanışına çeşitli il ve kulüplerden 75 dağcı katıldı. Kısa programında tekrar Otellere dönülen faaliyetin uzun programı, 16 kişilik bir ekiple ve çok iyi hava koşulları altında beş günlük bir yürüyüşün ardından Oylat’da sona erdi.

 
Albüm için tıklayınız.

 

03-07/08 Kasım 2018

Kulübümüzün geleneksel olarak düzenlediği Latif Osman Çıkıgil (LOÇ) Anma Tırmanışı, 2 ve 5+1 günlük olarak planlanmıştır.

2 günlük etkinlikte Kilimli Göl’ den tekrar Oteller bölgesine dönülecektir.

5-6 günlük etkinlikte ise Uludağ ve Allıkaya üzerinden Oylat’ a gidilecektir.

PROGRAM

03 Kasım        08:30 Kent Meydanı’nda toplanma

                       09:00 Uludağ’ a hareket. Otellerden Kilimli Göl’e yürüyüş ve kamp (5-6 saat)

04 Kasım        Zirvede anma töreni. Oteller’e dönüş. Oylat ekibinin sırt üzerinden

                       dağ geçişi ve Küçükboğazova’da kamp (7-8 saat)          

05 Kasım        Tepeltepe üzerinden Allıkaya’ya geçiş ve Akçatı’da kamp (10-12saat)

06 Kasım        Allıkaya geçişi ve Gürgen yaylada kamp (7 saat)

07 Kasım        Oylat’a iniş (5 saat). Bursa’ya dönüş.

+1                   Yedek gün

Kasım ayında Uludağ’ da kış koşulları etkin olabilmektedir. Bu bakımdan katılımcıların uygun kamp, kişisel ve teknik malzeme donanımına sahip olmaları gereklidir.

Kazma ve kramponun gerekli olup olmadığı bildirilecektir.

Uludağ-Oylat geçişi, kamp yükü taşınarak yapılan uzun bir dağ yürüyüşüdür.  

Etkinlik esnasında koşullara bağlı olarak program değişikliği yapılabilir.

Faaliyete katılmak isteyenlerin 01 Kasım 2018 akşamına kadar telefon ya da mesaj yoluyla kayıt yaptırmaları zorunludur.

İletişim:   0 554 890 0087

 

 

 

 

Kulübümüzden Ayşe Arabacı ve Halit Çelik, Uludak kulübünden İsmet Şentürk ve Sevda Oruç’tan oluşan dört kişilik ekip, 10-11 Ağustos 2018 tarihinde Alplerin en zorlu zirvelerinden olan Dent Du Geant 4013 m. (Devin Dişi) tırmanışını başarıyla gerçekleştirdiler.

Albüm için tıklayınız.

Güncel
Duyurular
Dağlarda Hava Durumu
hava-durumu
Tırmanışlardan