Archive for the ‘Kazbek’ Category

KAZBEK ve ELBRUZ TIRMANIŞI 08-23 Ağustos 2015
ARAÇLA ULAŞIM VE KONAKLAMALAR
Tiflis’e gidiş ve dönüş
Tiflis Ortachala Otobüs Terminali buluşma noktamız oldu. Havayolu ve karayolu ile giden ekip üyeleri 09 Ağustos günü sabah saatlerinde Tiflis’te bir araya geldiler. Ankara-Tiflis otobüs yolculuğu 22-23 saat civarında sürmektedir. Sabah saat 09:00’da Ankara’dan kalkan Lüks Karadeniz firmasını tercih ettik. Gürcistan’da saatler 1 saat ileri alınmaktadır. Terminale vardığımızda saat 09:00’du. Dönüşte yine karayolundan Tiflis’ den Ankara’ ya, oradan da yaşadığımız kentlere dağıldık.
Kazbegi’ ye gidiş ve konaklama
Terminaldeki bir tanıdığımızın yardımlarıyla bir saat içerisinde 14 kişilik ekibimizi ve çantalarımızı taşıyacak aracımız hazırdı. 500 Lari=600 TL ödediğimiz aracımızla 12:30’da hareket ettik. 15:30’da köydeydik. Önceden rezervasyon yaptırmış olduğumuz Guest House Nazi’ nin 8 ve 6 kişilik odalarına yerleştik. 25 Lari yatak, 5 Lari kahvaltı ücreti ödedik. Dağdan dönüşte de aynı yerde bir gece daha konakladık.
Kiliseye çıkış ve Kazbegi’ ye dönüş
Guest House sahibi Nazi’nin organize ettiği 3 arazi aracıyla yürüyüşe başlayacağımız Kiliseye (Gergeti Trinity Church) çıktık. Toplam 120 Lari ödedik. Dönüşte 7 kişilik ekibimiz için tek araca 60 Lari verdik.
Kabardey-Balkar Cumhuriyetine gidiş dönüş
Nazi’nin tanıdıkları olan ve Viladikavkaz’ dan gelen iki araçla Kazbegi ‘ den Azau’ ya gittik. Sabah 10:00’ da köyden başlayan yolculuğumuz gittiğimiz ülkede saatleri 1 saat geri almamızla ancak 23:00’de sona erdi. 300 km civarındaki yolun uzunluğundan çok sınır kapılarındaki uzun kuyruklar nedeniyle yorucu ve uzun bir yolculuk oldu. Araçlara 260 dolar ödedik. (1 dolar = 2.80 TL)
Dönüş yolculuğu parçalı oldu. Azau’da ki otelimiz Alpina’nın görevlisi Regina ilkin Tiflis’e kadar bizi götürecek aracı ayarladığını söyledi. Hareket saati geldiğinde aracın sınır ötesi belgesi olmadığı anlaşıldı. Bu araçla, 110 dolar ödeyerek iki saat mesafedeki Nalçik’e indik. Nalçik’in küçük terminalinde yazıhaneci K. Maraş’lı bir Türk bize epey yardımcı oldu. Salı ve Cumartesi günleri kalkan İstanbul otobüsünün 100 dolarlık bilet fiyatını 80 dolara indirdi ancak hem bunun için bir gece konaklamamız gerekiyordu hem de Tiflis’e gitmek istediğimizden, bizi ilkin Viladikavkaz’a götürecek iki araç, oradan da Tiflis’e gideceğimiz başka iki araç ayarladı. Toplam’ da 14 000 Ruble=700 TL ödedik. Azau’ da Alpina Otelde gidiş ve dönüşte 2 gece kaldık. Kişi başı kahvaltı dahil 900 ruble ödedik.
Azau-4100 Pruit 11
Azau’dan teleferikle ikinci istasyona çıktık. Kişi başı gidiş dönüş 600 ruble. Buradan telesiyej çalışmadığı için kamyonla (500 ruble) üst istasyona, oradan da kar aracı ile (500 ruble) 4100 metre de yer alan Pruit 11 baraka alanına çıktık. Burada bir barakada kişi başı 500 rubleye bir gece kaldık. Mutfak ve yemekhanesi ayrı bir barakada yer alıyordu ve oldukça da kullanışlıydı.

KAMP YERLERİ
Kazbek tırmanışında 3 ayrı yerde kamp kurduk. İlk gün dereyi karşıya geçmeden önceki 2950 metre civarındaki düzlükte kamp attık. Sonraki 3 gün Meteo (3650 m) kamp alanında ve son olarak da dönüşte derenin üstünde klasik kamp alanında kaldık.
Elbruz tırmanışında ilk gün 4100 Pruit 11’de bir barakada kaldık. Sonraki iki gün ise 4612 metrede Pastukhov kayalıkları üzerinde kamp attık.
SÜRELER
Kazbek tırmanışında Kilise-2950 m kamp yeri arası 4 saat sürdü. Kamp yeri ile Meteo arası da 4 saat zamanımızı aldı. Meteo kamp alanından zirve tırmanışı 8,5 saat, inişi ise 6 saat sürdü.
Elbruz tırmanışında, 4100 metredeki barakamızdan 4612 m kampına çıkışımız 2,5 saatte sürdü. Buradan zirveye 7 saatte çıktık, 2,5 saatte de indik.
HAVA DURUMU
Kazbek tırmanışında geçirdiğimiz 5 gün içerisinde yalnızca zirve tırmanış günü sabah saatlerinde gök gürültülü yağışlı, sonraları parçalı bulutlu bir hava, diğer günler ise genelde açık ve az bulutlu bir hava hakim oldu.
Elbruz tırmanışında ise zirve tırmanışında kuvvetli rüzgarlı, kapalı, ara ara yağışlı bir hava, diğer iki gün ise rüzgarlı, parçalı bulutlu bir hava hakim oldu.
TEKNİK MALZEME KULLANIMI
Kazbek tırmanışında 1 adet yarım ip taşıdık ancak kullanmadık. Zirve tırmanışında zeminin ve buzul yarıklarının net görünüyor olmaları nedeniyle ip birliğine, gereksiz ve sakıncalı bir uygulama olacağı için girmedik. İpi acil bir durumda kullanmak üzere taşıdık. Kask, kazma, krampon ve emniyet kemeri kullandık.
Elbruz tırmanışına ip götürmedik. Kazma, krampon ve emniyet kemeri kullandık. Zirve yakınlarında yer alan sabit hatlara girdik.
KATILIMCI LİSTESİ
1 Korkut GÜVEN BUDAK
2 Murat ZIK BUDAK
3 Erdal ALTINTAŞ BUDAK
4 Ayşe ARABACI BUDAK
5 Azize ÖZŞAHİN BUDAK
6 Mustafa DEĞİRMENCİ BUDAK
7 Duygu CAN BUDAK
8 Hasan APTİOĞLU BUDAK
9 Hamdi GÜZELİŞ BURSA
10 Meltem TANRIVERDİ BURSA
11 Erhan ALEMDAR KAYSERİ
12 Sultan UZUN SİVAS
13 Turgay YILMAZ ZONGULDAK
14 Ahmet Tevfik AVCI ZONGULDAK
HARCAMALAR
2015 Ağustos ayı itibariyle 1 TL=0,83 GEL (Lari) 1 TL=20 Ruble 1 $=2,80 TL
Ankara-Tiflis-Ankara Otobüs 200 TL
Tiflis-Kazbegi Köyü 18 kişilik minibüs 500 Lari
Kazbegi Köyü Guest House Nazi’de bir kişi kahvaltı dahil konaklama 30 Lari
Kazbegi’ de zengin bir sofrada kişi başı yemek ortalama 25 Lari
Kiliseye 3 araçla çıkış için 120 Lari, buradan köye iniş için sığdığımız tek araca 60 Lari
Kazbegi Köyünden Azau’ya gidiş iki Rus plakalı araçla toplam 260 dolar
Azau’da Alpina Otel konaklama kişi başı kahvaltı dahil 900 Ruble
Azau’da zengin sofra kutlama yemeği, bunu Erhan ALEMDAR biliyor.
Teleferik gidiş dönüş 700 Ruble (100 Ruble kart depozitosu geri alınıyor)
Telesiyej çalışmadığı için kamyonla transfer (Çok da gerekli değildi) kişi başı 500 Ruble
Telesiyej son istasyonundan 4100 m Pruit 11 barakaları, kar aracı ile kişi başı 500 Ruble
Baraka konaklama, mutfak ve yemekhane kullanımı kişi başı 500 Ruble
Azau-Nalçik bir minibüs 110 dolar
Nalçik-Viladikavkaz 2 otomobil 4 000 Ruble
Viladikavkaz-Tiflis Didube Garajı 2 otomobil 10 000 Ruble
Didube-Ortachala Terminali bir taksi 10 Lari
Ortachala Terminal Oteli 30 Lari (kahvaltı yok)
Terminal önündeki mekanlarda kahvaltı 5-10 Lari, yemek 10-15 Lari

GÜNCE
08 Ağustos 2015 Cumartesi Tiflis’e yolculuk
Hava ve karayolu ile Tiflis’ yolculuklar başladı.

09 Ağustos 2015 Pazar Kazbegi köyüne varış
Saat 10:00 gibi Tiflis Ortachala Terminalinde tüm ekip bir araya geldik. Terminalden tanıdığımız bir arkadaşın yardımıyla bizi Kazbegi köyüne götürecek olan aracımız da geldi. Gerekli hazırlıklardan sonra 12:30’da hareket ettik. 15:30’da köydeydik. Daha önceden rezervasyonumuzu yaptırmış olduğumuz Guest House Nazi’ye geçtik ve 14 kişilik ekibimiz için hazırlanmış olan iki odaya yerleştik. Mütevazi pansiyonumuzdan ve güler yüzlü ev sahibelerinden memnun kaldık. Stepantsminda meydanında bildik bir yerde kendimize güzel bir ziyafet çektikten sonra tekrar pansiyonumuza döndük ve yarın bizi yukarıya, kiliseye çıkaracak olan araçlarımızı ayarladık. Bu araç organizasyonu işini pansiyon sahibesi yaptı.

10 Ağustos 2015 Pazartesi 1. Kampa çıkış
Erkenden kalkıp çantalarımızı hazırladık. Güzel ve doyurucu bir kahvaltıdan sonra kapıda hazır bekleyen araçlarımızla saat 10:00’da yukarıdaki kiliseye gitmek üzere yola çıktık. Hava açık ve sıcak. 10:35’de yürüyüşe başladık. Ağır bir tempoda 4 saat süren bir tırmanışın ardından, geçitten sonra dereye inmeden hemen önce yer alan ve bizim için gözde olan kamp yerimizde durduk. Burada içme suyumuzu, 25-30 metre aşağıda ve dere kenarında ki bir kaynaktan alıyorduk. Ancak bu kaynağın kuruma olasılığına karşılık çadırlarımızı kurmadan önce kontrol için aşağıya indik ve gerçekten de kaynağın kurumuş olduğunu gördük. Bu sıralarda dere ise çok şiddetli aktığından, insanlar geçiş için yer arayıp bekleşiyorlardı. Bazıları 10 Lari gibi bir ücret ödeyerek, katırların üzerinde karşıdan karşıya geçmeyi tercih ediyordu. Ancak bu geçişlerde katırlar bile neredeyse gövdelerine kadar suya gömülüyorlardı. Buzuldan gelen bu derenin suyu gece serinliğinde doğal olarak azalacağı için bu geçişi sabahın erken saatlerinde yapmak daha uygun olabilirdi. Bu arada biz kamp için susuz ne yaparız diye kafa yorarken, iki arkadaşımız hemen yakınlarında yeni bir kaynak keşfettiler ve bizde hemen çadırlarımızı kurduk.

11 Ağustos 2015 Salı Meteo kampına çıkış
Hava açık ve sıcak. 06:00’da kalktık. Erdal hastalandı gelemiyor. Meltem ile bir gün daha burada kalacaklar. Olmazsa geri dönecekler. 09:00’da hareket ettik. Dere, erken bir saat olmasına rağmen yine çok coşkun akıyor. Klasik geçiş yolunun 50-60 m kadar yukarısında bir yerde birbirimizle yardımlaşma içerisinde karşıya geçebildik. Buzulu ise krampon takmadan geçtik ve 4 saat kadar süren bir tırmanıştan sonra Meteo kamp alanına ulaştık ve çadırlarımızı kurduk. Biraz dinlendikten sonra ekibin büyük bir bölümü aklimatizasyon için yukarıdaki kiliseye çıkıp indi. Bu arada aldığımız hava raporları ise yarın için yağış vermekteydi. Biz de zaten yarın için, rota üzerinde yürüyüş planlamıştık. Ancak çoğu kez olduğu gibi hava raporları bizleri yanıltmaya devam ediyordu anlaşılan. Yağış filan olmadı.

12 Ağustos 2015 Çarşamba Yürüyüş
Sakin ve güzel bir güne uyandık. Geceden bir çok grup zirveye doğru yola çıktı. Biz de moren bölgesinin ortalarına kadar gidip döndük ve gece 03:00’de zirveye gitmek üzere erkenden yattık.

13 Ağustos 2015 Perşembe Zirve tırmanışı
Gerekli hazırlıkları yaptıktan sonra açık ve durgun bir havada ve saat 03:00’de yola koyulduk. 1.Haç’ın biraz ilerisinde, 25-30 çadırdan oluşan bir kamp vardı. Ayrıca buzula kadar olan bölgede de aralıklarla çok sayıda çadır gördük.
Bu dağ göçüyor gibi sanki. Özellikle 2.Haç’tan sonra ki bölgede yapısını çok değişmiş gördüm. Kayma ve çökmeler nedeniyle patikaların yerleri değişmiş. Yer yer taş babaları duruyor ama. Bu ise insanı zaman zaman yanıltıyor tabi. Bu arada gecenin karanlığında ilerlerken önümüzde sık sık çakan şimşekleri görmekteydik. Bu durum biraz canımızı sıktı doğrusu. Nihayet 3 saatin sonunda buzulun girişine geldiğimizde hava da oldukça aydınlanmıştı ama o yağışlı hava da üzerimizdeydi artık. Gök gürültüleri, rüzgar ve yağış altında krampon ve emniyet kemerlerimizi taktık. Bu arada daha erkenden
yola çıkan ekipler ise kötü havanın etkisiyle bir bir geri dönmeye başlamışlardı. Ancak biz hemen pes etmedik ve bekledik. 45 dakika kadar sonra kötü hava birden kayboldu ve ortalık sakinleşti. Bizde yolumuza devam ettik.
Buzul geçişinde geçen yıla göre çok farklı bir tablo ile karşılaştık. Buzul çatlakları hem sayıca artmış ve hem de boyları uzamıştı. Yeni patika iyice sağ tarafa kaymıştı. Bu arada önümüzde zirveye giden sadece 8-10 kadar dağcı var. Zirveyi kapatan kalın bir bulutun dışında ise hava iyi sayılır. Ve sonunda kamptan ayrılışımızdan 8,5 saat sonra zirveye ulaştık. Bol bol fotoğraf çektikten sonra inişe geçtik. Ancak zirvede geçen süre içerisinde bulutlar aşağılara doğru inerek dağı kaplamıştı. Çok düşük görüş koşulları altında inişimizi sürdürerek 4100 seviyelerine geldiğimizde sisten çıkmış olduk. Kampa ulaştığımızda saat 18:00 olmuştu.

14 Ağustos 2015 Cuma Meteo’dan ayrılış
Hasan, Duygu ve Sultan Türkiye’ye dönecekleri için toparlanıp ayrıldılar. Erhan ve Ahmet’ de bizi köyde beklemek üzere onlara katıldılar. Geri kalan yedi kişi bizlerde öğlen saatlerinde bir alttaki kamp yerinde kalmak üzere yola çıktık. Bunda amacımız, ertesi günü suların nispeten azalabileceği erken saatlerde karşı kıyıya daha rahat geçmek içindi. Bu arada Meteo kamp yerinde, çadır başına talep edilen günlük 10 Larilik ücreti isteyen olmadığı için ödemeden ayrıldık.

15 Ağustos 2015 Cumartesi Kazbegi köyüne iniş
Erkenden kalktık ve hazırlanmaya başladık. Hava açık ve yine sıcak bir gün olacağı belli. Dere için elimizi çabuk tutmamız gerekiyor. 08:00’de çantaları sırtlanıp dere kenarına indik ama uygun geçiş yerini ancak 100-150 metre yukarılarda bir yerde bulabildik. Karşıya geçişimiz yaklaşık bir saatimizi aldı. Saat 11:00’de kiliseye ulaştık. Kilise gezisinin ardından orada bekleyen araçlardan biriyle pazarlıkla 60 Lariye anlaştık ve pansiyonumuza indik.
Pansiyon sahibemiz Nazi, Elbruz için Azau’ya gideceğimiz araçları ayarladı. Araçlar Viladikavkaz’dan gelecek ve yarın sabah 09:00 gibi hazır olacaklar. Akşam yemeğimizi pansiyonda yedik ve çok da memnun kaldık.

16 Ağustos 2015 Pazar Rusya’ya geçiş Azau’ya gidiş
Araçlar, sınırdaki yoğunluk nedeniyle 10:00’ da ancak gelebildiler. Araçlardan biri otomobil, diğeri de bütün çantalarımızı yerleştirdiğimiz bir minibüstü. Zaman yitirmeden yola çıktık. Sınır noktasına daha epeyce bir yol varken upuzun bir araç kuyruğuna saplandık. Ancak bizim araç sürücüleri bu konuda epeyce kaşarlanmış olmalılar ki, fırsatını buldukları her defasında araçları sollayıp geçerek önlere yerleştiler. Ancak yine de bu bekleme 2 saat kadar zamanımızı aldı. Gürcistan sınırını yaya olarak geçtik. Buradan 3-5 km aşağıda olan Rus sınır kapısına araçlarla geçilebiliyor. Yaya geçişineizin verilmiyor. Bizde araçları beklemeye başladık. Otomobil çıktı geldi ancak çantaların bulunduğu araç ortalıkta yoktu. Bizi beklemeden Rus sınırına geçtiğini düşünerek telaşlandık haliyle. Nice sonra Gürcistan gümrüğünde bekletildiğini gördük. Nihayet saat 17:30’da 15_20 km beride ki Kazbegi köyünden yola çıkışımızdan 7,5 saat sonra Viladikavkaz’a ancak hareket edebildik.
Viladikavkaz’da yemek için uygun bir yer bulamadık. Döviz büroları da kapanmıştı ama şoförümüz Yuri, istediğimiz 900 doları bize cebinden rubleye çeviriverdi.
Sonunda saat 23:00’ ü gösterdiğinde Azau’ya ulaştık. İn cin top oynuyordu. Daha önceden rezervasyonumuz olmadığı için sırayla otelleri dolaşmaya başladık. Bir kelime bile İngilizce bilmeyen personellerine isteğimizi anlatmaya çalıştık. Uzun arayışlar sonunda karşımıza Alpina Oteli çıktı. İyi ki de çıktı. Odalarımıza yerleştik. Dönüşte de bir gece kaldığımız bu otelden çok memnun kaldık.

17 Ağustos 2015 Pazartesi Dağa çıkış
Erkenden kalktık. Çantalarımızı hazırladık. Kahvaltı 09-10:00 saatleri arasında olduğu için Erhan’la buranın tek marketine alışveriş için gittik. Mütevazi bir yer ama dağ için gerekli bir çok şeyi bulmak da mümkün gibi geldi bana.
Kahvaltıda kulübümüzün LOÇ faaliyetinden tanıdığımız Asuman Günday ve eşiyle karşılaştık. Dağa çıkmadan önce Terskol’ da ilgili büroda kayıt yaptırmamızın doğru olacağını söyledi ve bunu bizim için kendilerinin yapabileceğini söyledi. Biz de kendisine ekip listesiyle birlikte gerekli bilgileri yazıp verdik. Sağolsun.
11:00’ de otelden ayrıldık ve hemen 200 metre kadar yukarıdaki teleferik istasyonuna geldik. Burada iki teleferik sistemi var. Biri, klasik büyük ve tek vagonlu tipte olanı. Diğeri ise çoklu gondol sistemi. Biletlerimizi aldık ve gondollara bindik. İki aşamalı teleferik hattından sonra, Barrels Hut bölgesine çıkan sözde bir telesiyej vardı ama çalışmıyordu. Birden karşımıza bu hizmeti ücreti karşılığında yapan bir kamyon çıkıverdi. Kişi başı 5000 ruble ödeyerek, dik yoldan yukarıda ki istasyona çıkıverdik. Burada ne yapalım ne edelim diye düşünürken, kar aracının başında Türkçe seslenen Muzaffer’in aracıyla 4100’e çıktık ve burada onun sahibi olduğu barakaya yerleştik. Şansımızın da yardımıyla çok yerinde bir tercih yaptığımızı görmüş olduk. Bu dağda ki ilk gün için bu tür bir konaklamanın iyi bir seçenek olduğunu söyleyebiliriz.
Yarın Pastukhova kayalıklarında uygun bir yerde kamp atmayı ve zirveye oradan gitmeyi planlıyoruz.

18 Ağustos 2015 Salı Pastukhova 4612 m kampı
Sabaha karşı şiddetli bir rüzgar çıktı. Hava açık. Rota da çok sayıda dağcı görüyoruz. Saat 08:30’da kamp yükümüzle tırmanışa geçtik. 2,5 saatin sonunda yanından geçtiğimiz kayalık bölgede, uygun nitelikte çadır yerleri olduğunu gördük ve daha önceden gözümüze kestirdiğimiz, 100 metre kadar yukarıda ki kar aracı manevra alanı düzlüğünden vaz geçtik ve kampımızı burada kurduk.
Kamp kurduktan kısa bir süre sonra rüzgar şiddetini iyice arttırdı. Bu arada telefon aracılığı ile günde birkaç defa hava raporlarını da almaya çalışıyoruz. Yarın 60 km rüzgar veriyor ama hava açık. Önümüzde ki birkaç günün en iyisi yarın gibi görünüyor. Gece 03:00’de tırmanışa başlamak üzere erkenden yattık.

19 Ağustos 2015 Çarşamba Kampta
Rüzgar ara vermeden tüm şiddetiyle esti durdu. Hiç uyuyamadık. Gece boyu sık sık yaptığımız kontrollerde havanın sisli olduğunu gördük. 06:00’ ya kadar koşullarda bir değişiklik olmayınca tırmanışı yarına erteledik. Ancak ilerleyen saatlerde hava açtı. Bu arada şiddetli rüzgar nedeniyle çok az sayıda dağcının zirve yolunda olduğunu gördük. Yarın rüzgar biraz azalmakla birlikte kapalı ve aralıklarla yağışlı bir hava tahmini var elimizde. 03:30’da zirveye gitmeye karar verdik ve erkenden yattık.

20 Ağustos 2015 Perşembe Zirve tırmanışı
Rüzgar hızında hiçbir azalma olmadı. Gece boyu yaptığımız kontrollerde ilkin açık olan havanın daha sonra kapattığını gördük. Ancak hazırlığımızı yaptıktan sonra tam saatinde zirve için yola çıktık. Tırmanışa geçtiğimizde, aralıklarla 6-7 kar aracı içinde taşıdığı dağcılarla birlikte yanımızdan geçip 5100’e doğru yol aldılar. 4800 civarında hava aydınlanmaya başladı. Dağın 5000 metrelerden itibaren üzeri tamamen kapalıydı. 2,5 saat sonra 5100 kar araçlarının son noktasına geldik ve kısa bir mola verdik. Bu arada araçla çıkanların bir bölümünün partiler halinde geri döndüklerini görüyorduk. Bulunduğumuz noktadan sonra, doğu zirvesinin yan geçişi başlamaktaydı ve tamamen rüzgara karşı yürüyecektik. Hiç düşünmeden kalktık ve yola koyulduk. 30-40 metrede bir dikili olan bayrak çubuklarını izleyerek devam ettik. Yine birçok dönen dağcıyla karşılaştık. İki zirve arasında ki bele geldiğimizde koyu sis içinde tırmanışa devam eden iki Rus dağcı gördük. Kısa bir molanın ardından batı zirvesine tırmanışa geçtik. Zaman zaman darbeli vuran etkiyle dengemizi bozan rüzgar altında tırmanışımızı sürdürerek sabit hatlara ulaştık. Bu arada üç kişi zirveden dönüyordu. Bu noktada kazmalarımızı çıkardık ve sabit hatlara girerek sırta çıktık ve 7 saat sonra zirvedeyiz. Zirvede tek çıkan bir dağcı vardı. İki Rus’da arkamızdan geldiler. Zirvede 15 dakika kadar kaldıktan sonra dönüşe geçtik. Yine koyu sis altında inişimizi sürdürerek 13:30’da çadırlarımıza ulaştık. Yol boyu çadırda güzelce dinlenmeyi düşlerken çadırımın rüzgara yenik düştüğünü gördüm. Hesapta yoktu ama kampımızı topladık ve inişe geçtik. 17:00’de kapandığını bildiğimiz teleferiğe yetişmek için çabalarımız yeterli olmadı. Telesiyej noktasına vardığımızda 5 dakikası vardı ve yetişmemiz imkansız gibi görünüyordu. Çevredeki birkaç kişi şansımızı denememizi söyleyince yola devam ettik. Teleferiğe ulaştığımızda görevliler ricamızı kırmadılar ve müthiş bir günün sonunda otelimize ulaştık.
Akşam civardaki birkaç restoran kafeden birinde kendimize güzel bir kutlama ziyafeti çektik. Erhan Alemdar’a teşekkürlerimizle.

21 Ağustos 2015 Cuma Tiflis’e dönüş
Dün akşam otel görevlisi Regina bizi Tiflis’e götürecek bir araç ayarlamıştı. 11:00’de hareket etmeyi planlamıştık. Ancak aracın sınır ötesi belgesi olmadığı anlaşılınca planlar altüst oldu. Daha fazla zaman yitirmemek için aynı araçla Nalçik’e indik. Erhan’la burada ayrıldık. O, Mineralnye Vody’den havayolu ile dönecek. Biz ise karayoluna devam. Terminalde K.Maraş’lı bir yazıhanecinin yardımlarıyla önce iki taksiyle Viladikavkaz’a oradan da bağlantılı bir şekilde başka iki araçla Tiflis’e doğru yola çıktık. Gelişimizin aksine dönüş yolunda sınırlarda hiç sıra yok gibiydi. Kısa sürede sınırdan geçerek Gürcistan’a girdik ve Ortachala Terminaline gitmek yönünde ki tüm taleplerimize rağmen piskopat görünüşlü şoförler bizi 22:00 sıralarında Didube garajında bıraktılar. Buradan taksilerle geçtiğimiz Terminal Oteline yerleştik.
22 Ağustos 2015 Cumartesi Türkiye’ye dönüş
Yolculuk başladı. Biz üç kişi saat 10:00’da ayrıldık. Diğer arkadaşlar da akşam saatine kadar Tiflis’i gezdikten sonra dönüşe geçtiler.

Albüm için tıklayınız.

KAZBEK TIRMANIŞI 08-14 Ağustos 2014
Yolculuk
Bursa, İzmir, İstanbul, Samsun, Diyarbakır ve Sakarya’dan gelen katılımcılarla 08 Ağustos’ta Ankara’da toplanarak Tiflis’e gitmek üzere yola çıktık. Ancak hareket saati tercihinde yaptığımız hata nedeniyle akşamın geç saatlerinde Tiflis’e ulaşmamız, zorluklar yaşamamıza neden oldu. Tiflis’e sabah ya da öğlen saatlerinde ulaşan seferlerin seçilmesi, oradan Kazbegi köyüne ulaşımın daha uygun bir zamanda ve koşullarda olmasını sağlayacaktır.
Sarp sınır kapısında kısa süren olağan işlemlerin ardından Gürcistan topraklarına ayak bastık. Saatlerimizi 1 saat ileri aldıktan sonra tekrar otobüsümüze bindik ve 8 saati aşan bir yolculuktan sonra 21:30 sıralarında Tiflis’in Ortachala ana terminaline ulaştık. Kazbegi köyü dolmuş minibüsleri şehir girişindeki Didube garajından kalkmaktadır. Ancak biz daha Türkiye’ de iken kurduğumuz bağlantılarla Kazbegi köyüne gitmek üzere özel bir araç kiralamıştık. Terminale indiğimizde 18 kişilik klimalı aracımız bizi beklemekteydi. 350 Lari’ye anlaşmıştık. Serbest piyasada 100 TL’yi 77 Lari’ye bozdurmuştuk.
3,5 saat süren yolculuktan sonra gece 01:30’da köye ulaştık ve geleceğimizi önceden bildirdiğimiz Vano’nun evinin önünde araçtan indik. Ancak çok geç kaldığımız için gelmekten vazgeçtiğimizi düşünen pansiyon sahibi, başka müşterilerle odalarını doldurmuştu ve bizler de açıkta kalmıştık. O saatte başka bir yer arayışımız da olumsuzlukla sonuçlanınca çareyi evin bahçesine çadırlarmızı kurarak geceyi geçirmekte bulduk. Çadır başına da 5 Lari ücret ödedik. Kişi başı yatak ücreti 20 Lari olduğu için bir bakıma bu işten karlı da çıktık sayılabilir.
Kamp Yerleri
1. Kamp yerimiz 2950 metre yükseklikte dereyi geçmeden önce patikanın yanında bir yerde. İçme suyu 50 metre aşağıda derenin yanında ki bir kaynaktan sağlanıyor. Manzarası güzel olduğu için burayı tercih ediyoruz. Klasik kamp alanı ise 2900 metrede ve derenin hemen karşısında yer alıyor. Orada da iyi bir kaynak suyu var. Bu kamp yerinde gidişte 1 gece kaldık.

2. Kamp yerimiz 3650 metrede bulunan klasik Meteo kamp alanı oldu. Buradaki korunaklı bina da görevliler çalışıyor. Konaklama ve yeme içme hizmeti veriliyor. Biz çadır kurduk. Tırmanıştan önce bir, tırmanıştan sonra iki gece olmak üzere toplam üç gece kaldık. Suyu var. İsteyenler çöpünü burada bırakabiliyor. Çadır başına günlük 10 Lari ücret ödeniyor.
Süreler
Köyden kiliseye araçla çıktık. Vano’nun bir arkadaşının Lada Nivasıyla 4 kişilik partiler halinde sefer başına 30 Lari’ye çıktık. Ancak her seferi 45-50 dakika kadar sürdüğü için zaman kaybı oldu.
Kiliseden 2950 metre 1. Kamp yerine kamp yüküyle gidiş 3 saat 20 dakika,
1.Kamp yerinden 3650 metre Meteo kamp yerine kamp yüküyle gidiş şaşırtıcı şekilde yine 3 saat 20 dakika sürdü.
Meteo kamp yerinden Kazbek zirvesi 8,5 saat, bunun 3 saati moren üzerinden buzula ulaşımda sürdü.
Zirveden Meteo kamp alanı 5 saat,
Meteo kamp alanından Kazbegi köyü 5,5 saat sürdü.

Zemin Durumu
Kiliseden 1. kamp bölgesine kadar çimenlik alanda açık ve belirgin olan patika, buradan Gergeti buzulu girişine kadar yer yer moren üzerinden devam ediyor.
Gergeti buzulu, gidişte kramponsuz geçilebilecek kıvamda, dönüşte ise erken saatte olduğundan sert olacağı ve inişin göreceli zorluğu nedeniyle krampon takılarak inildi.
Meteo kamp alanından 4100 metredeki buzula çıkıncaya kadar moren ve döküntü taşlı zemin üzerinden gidildi. Burada iki yol bulunmaktadır. Sağdaki güzergahın belli belirsiz izlerinden gidildiğinde biraz daha kestirme olmakla birlikte, zirveden dönüşte bu bölgeye inen taş yağmurunu gördükten sonra burayı bir daha denemenin çok yanlış olacağı anlaşılmıştır. Tırmanış yönüne göre soldaki patika inişli çıkışlı ve dolambaçlı olmakla birlikte daha güvenlidir. Gidiş ve dönüşlerde bu yolun kullanılması daha doğrudur.
Gergeti buzulu girişinden zirveye kadar olan bölümde ise buzul üzerinde oturmuş ince bir kar tabakası vardı. Burada oluşan basamaklar tırmanışı ve inişi oldukça kolaylaştırdı.
Hava Durumu
Kazbek Dağı, hem coğrafi konumu ve hem de konik yapısı bakımından sert hava koşullarının egemen olduğu bir dağdır. Faaliyet süresince ve gün içerisinde çok değişken hava koşulları egemen olmuştur. Her gün güneşli ve yağışlı hava birbirini izlemiştir. Zirve tırmanış gününde önceden alınan hava raporlarına göre hareket edilmiştir. Raporlara göre öğlen saatlerine kadar açık hava tahmini doğru çıkmıştır.

Teknik Malzeme Kullanımı
18 kişilik ekip için ip birliğinde kullanılmak üzere 3 adet yarım ip taşındı. Ancak 16 kişilik zirve ekibi için sekizer kişiden iki ip birliği oluşturuldu. Zirve tırmanışında morenin bitip buzulun başladığı yerde krampon takıldı, emniyet kemeri giyildi. İp birliğine ise 4800 metrelerde girildi ve kazma kullanıldı.
Ancak açık hava ve yağışsız bir ortamda, ip birliğinin gereksiz ve hatta yanlış bir uygulama olduğunu belirtmek gerekir. İp birliği, yağışla kapanmış zemin koşullarında ya da görüşün azaldığı sisli ve yağışlı havalarda ekibi bir arada tutma ve yürüyüş güvenliğini sağlamak bakımından kullanılabilir.
Bu tırmanışta kask, kazma, krampon, emniyet kemeri, 2 adet yarım ip kullanıldı.

Katılımcı Listesi
Korkut Güven, Erdal Altıntaş, Halit Çelik, Ayşe Arabacı, Mine Kale, Ayhan Dal, Sedat Türe, Yüksel Işık, Meltem Tanrıverdi, Sedat Karaçay, Edibe Altun, İrfan Özden, Zeynep Özal, Zeki Akın, Naciye Elmas, Mehmet Ali Kudatmış, Nuray Karakaya, Hüseyin Kılıçaslan
GÜNCE

08 Ağustos 2014 Yolculuk
Ankara’dan saat 21:00’de otobüsle yolculuğumuz başladı.

09 Ağustos 2014 Kazbegi köyüne varış
21:30’da Tiflis Ortachala otobüs terminaline ulaştık. Önceden kiralamış olduğumuz özel araçla 22:00 sıralarında Kazbegi köyüne hareket ettik. 01:30’da köye ulaştık ve doğruca rezervasyon yaptırdığımız Vano’nun evine gittik ama sürprizle karşılaştık. Pansiyon doluydu ve o saatte başka bir pansiyon bulma seçeneği de kalmamıştı. Saat 03:00 sıralarında evin bahçesinde çadırlarımızı kurduk.

10 Ağustos 2014 1. Kampa çıkış
Az bir uykudan sonra, sabah erkenden çadırlarımızda yaptığımız kahvaltının ardından toparlanmaya başladık. Buradan kiliseye kadar araçla çıkmayı tercih ediyoruz ve Vano’nun arkadaşı Temur’un cipiyle dörderli gruplar halinde saat 09:45’de ilk partiyi gönderdik. Ancak bu iş düşündüğümüzden uzun sürdü ve tüm ekip 3,5 saat sonra yukarıda kilise çayırlığında bir araya gelebildik. Burada hiç zaman yitirmeden saat 13:20’yi gösterdiğinde kamp yükümüzle yürüyüşe başladık. Bunaltıcı bir havada ama tempolu bir tırmanışla 3 saat 20 dakika gibi bir sürede hedeflediğimiz 2950 metre kamp yerine ulaştık. Çadırlarımızı kurduktan kısa bir süre sonra önce sis geldi sonra da birkaç saat süren bir yağış başladı.
11 Ağustos 2014 Meteo kampına çıkış
Sabah 08:00’de açık güzel bir havada kamptan ayrıldık. 1 saat 20 dakika da buzulun girişine geldik. Bu arada hava bulutlanmaya başladı. Krampon takmaya gerek görmedik ve buzula girdik. Buzuldan çıkıp Meteo kamp alanına giden patikaya girmeye yakın iyice kapayan hava yağmaya başladı. Buradan sonra 40 dakika kadar süren yolculuğumuz zorlu yağış koşullarında geçti. Toplamda 3 saat 20 dakika sonra ulaştığımız kampımızda çadırlarımızı kurduk. Gök gürültülü sağanak ve dolu yağışı uzun bir süre daha devam etti. İnternetten aldığımız hava raporları yarın öğlene kadar havanın açık olacağını gösteriyor. Biz de bu şansı kullanarak yarın zirve tırmanışını deneyeceğiz.
12 Ağustos 2014 Zirve tırmanışı
Gerekli hazırlıklarımızı yaptıktan sonra planladığımız gibi saat 03:00’de zirveye doğru yola çıktık. Hava açık ve dolunay var. Bizden önce yola çıkan birkaç grup var önümüzde. Zaman zaman uzaktan ışıklarını görüyoruz. Patika üzerindeki ikinci haçı geçtikten sonra akan suların donması nedeniyle buzlanmış olan yamacı tırmandık. Buradan sonra izlenebilecek iki yol var. Biz taş düşme riskine karşılık daha kestirmedir diye hesapladığımız sağdaki güzergahtan devam ettik. Erken saatlerde donmanın etkisiyle taş düşmesi pek görülmese de en doğrusu, soldaki yolun göreceli olarak daha da düzgün olan patikasını seçmek olacaktır. 3 saatlik zorlu bir yürüyüşün ardından buzulun girişine geldik. Burada kramponlarımızı takarak emniyet kemerlerimizi giydik. İp birliği için yanımızda getirdiğimiz üç adet ipimiz şimdilik çantalarımızda.
Yarım saati bulan bir hazırlık safhasından sonra yeniden yürüyüşümüze başladık. Zaman zaman rüzgarla birlikte ince bir sis tabakasıyla kaplanmasına rağmen açık bir havada ve üzeri ince bir kar tabakası ile kaplı zemin koşullarında tırmanışımızı sürdürerek 4400 metre boynuna ulaştık. Hem burada ve hem de bir aşağıdaki düzlükte 3-5 çadırdan oluşan kamplar kuruluydu. Buradaki geniş düzlükten ilerleyerek çok belirgin ve sağlam izlerin üzerinden tırmanışa geçtik. Sırta kadar çok dik olan yamaçta tırmanış yolu, çapraz ilerleyen bir hat olarak açılmış. Bu şekilde yol uzamakla birlikte tırmanış, önemli ölçüde rahatlıyor tabi ki.
Önümüzde tırmanışlarını sürdüren grupların yanı sıra zirveden ya da yarı yoldan dönenlerle de karşılaşmaya başladık. Dağda şu anda 100 kadar dağcının tırmanmakta olduğunu sanıyorum. Boyun bölgesine yaklaşırken eğimin azaldığı bir yerde ip birliğine girdik. İki arkadaşımız tırmanışı yarıda kestikleri için zirve yolunda 16 kişiyiz. Sekizer kişiden iki ip birliği oluşturduk. Boyuna çıkan son dik etabı bitirip o küçük düzlüğe çıktığımızda çok şiddetli esen bir rüzgarla karşılaştık. Bu nedenle pek dinlenemeden hemen zirveye giden son dik etaba girdik. Bu etapta çıkanlardan daha çok inen gruplar vardı. Çok yorulmuştuk ama tırmanış teknik olarak pek bir zorluk içermiyordu. Bu son bölüm dik olmasına rağmen buzun üzerindeki kalınca kar tabakası ayak izlerinden dolayı sürülmüş tarlayı andırıyordu. İp birliğinde yavaş bir tempoda ve sık sık durup dinlenerek aştığımız bu etapla saat 11:30’da zirveye ulaştık. Sık sık sisin kapattığı zirvede yarım saat kadar kaldıktan sonra yine ip birliğinde inişe geçtik. Dikkatli ve güvenli bir şekilde inişimizi sürdürerek döküntülü bölge girişine geldik. Hava raporu öğlen saatlerinden itibaren yağış veriyordu. Gerçekten de çevreden gelen yoğun gök gürültüleri arasında artık ihtiyaç duymayacağımız teknik malzemeleri üzerimizden çıkarttık. Yağış bizden uzaktaki bölgeleri etkiliyordu. Bu bakımdan şanslıydık. Döküntülü bölgeden geçerken kısa bir süre sonra yukarıdan ürkütücü bir şekilde kopup gelen yoğun taş düşmelerine tanık olduk. İnişe göre sağ tarafta kalan patikayı tercih ettiğimizden bu tehlikenin nispeten dışında kalıyorduk. Ve nihayet saat 17:00’yi gösterdiğinde kampımıza ulaştık. Arkadaşlarla bir değerlendirme yaparak yarını dinlenme günü olarak burada geçirmeye karar verdik ve çadırlarımıza çekildik.
13 Ağustos 2014 Dinlenme günümüz
Güzel bir havada dinlenmiş olarak kalktık. Topluca kahvaltı yaptık, yemek yedik. Biraz da binada zaman geçirdik. Bir BUDAK flamasını isimlerimizi de yazarak tavana sabitledik. Güzel bir gün oldu hepimiz için.
14 Ağustos Tiflis’e dönüyoruz
Sabah erkenden kalktık. Kampımızı topladık ve saat 07:15’de köye inmek üzere yola çıktık. Buzulda kramponlarımızı taktık ve oldukça rahat bir inişle Gergeti buzulunu bitirdik. Bunaltıcı bir hava da inişimizi sürdürerek kiliseye ulaştık. Burada verdiğimiz kısa bir molanın ardından direk köye inen dik patikasından 50 dakikada köye ulaştık. Önceden bağlantı kurup çağırdığımız aynı aracımız gelmiş ve Vano’nun kapısında bizi beklemekteydi. Biraz toparlandıktan sonra aracımızla 3 saatlik bir yolculuğun ardından Ortachala terminalinde yeni yapılmış olan otelde ayırttığımız odalarımıza yerleştik.
Gece Tiflis’te yorgunluk attık.

15 Ağustos Türkiye’ye dönüş
Gideceğimiz şehirlere göre farklı saatlerde hareket eden otobüslerimize binerek dönüş yolculuklarımıza başladık.
Bu faaliyette yer alan 18 arkadaşımızla büyük bir uyum içerisinde olduk. Çok nitelikli bir faaliyet oldu. Tüm arkadaşlarımı hem uyumlu birliktelikleri ve hem de başarılı zirve tırmanışlarından ötürü bir kez daha kutluyorum.

Albüm için tıklayınız.

Güncel
Duyurular
Dağlarda Hava Durumu
hava-durumu
Tırmanışlardan