Yusuf Biltekin arkadaşımızın başlattığı “Dağlarda Temizlik Zamanı” kampanyasına, Bursa Dağcılık ve Doğa Sporları İhtisas Kulübü (BUDAK) ve Çevrem Derneği, Osmangazi Belediyesinin desteğiyle, 13 Ekim Pazar günü Uludağ Çobankaya ve Küçük Zirve bölgelerinde çöp toplama etkinliği ile katıldılar.

Bu etkinlik, doğal alanların uğradığı tahribat ve kirliliğe karşı toplumun dikkatini çekmek, doğa ve çevreyi koruma  anlayışına katkı sağlamak, ilgili kurum ve kuruluşlara da, görev ve sorumluluklarını gereken önem ve duyarlılıkla yerine getirmelerine çağrı amacıyla düzenlendi.

Doğaya karşı duyarlı diğer katılımcılarla birlikte 23 kişiden oluşan bir ekiple, Uludağ’ın gözde piknik ve kamp alanı olan Çobankaya ile Küçük Zirve’deki kulübe ve çevresinden birkaç saatte onlarca torba dolusu çöp toplandı. Ancak, aşırı ölçüde kirliliğe uğramış bölgenin, sınırlı bir etkinlikle tamamen temizlenmesi mümkün olamadı.

Bu bölgede olduğu gibi, genel olarak piknik alanlarında çöplerin doğaya atılarak, saçılarak bırakılması, uyarı levhalarına karşın, yan yana oluşturulmuş ocaklarda yakılan ateşlerle kapkara olmuş zemin görüntüleri içler acısı bir hal almıştır artık.

Böyle bir tablo karşısında ilgili kurumların, yalnızca çöp bidonlarındaki çöpleri toplamakla yetinmelerinin, doğal alanların korunması ve kirliliğin önlenmesi için yeterli olamayacağı çok açıktır.

Sorunun çözümü için, bir toplumda en başta çevre bilincinin oluşması gereklidir. Ana okulundan itibaren başlayacak bir eğitim süreciyle gelecek kuşaklar için bu sağlanabilir. Ama bugün için acilen ve özellikle bütün piknik alanlarında gerekli kontrol, denetim ve cezai yaptırımları içeren önlemlerin, etkin bir şekilde uygulamaya konulmasının şart olduğu ortadadır.  

Albüm için tıklayınız.

Comments are closed.

Güncel
Duyurular
Dağlarda Hava Durumu
hava-durumu
Tırmanışlardan